DOLAR 33,0996 0.07%
EURO 36,2614 0.14%
ALTIN 2.616,760,11
BITCOIN 2137208-1,94%
Kahramanmaraş
28°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vatandaşa Müjde; “Destek Devletten,Kazanç Ağaçtan!”

ABONE OL
Eylül 6, 2021 12:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı, atıl tarım arazilerini üretime kazandırmak için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Uygulama sayesinde orman vasfını yitirmiş araziler üretime kazandırılırken kira sahibi de gelir elde edecek.
Çevik Gayrimenkul-Danışmanlık ve Harita Ofisi orman vasfını yitirmiş arazilerin nasıl kiralanacağı, projenin amacı ve projenin aşamaları hakkında kiralama yapacak vatandaşları ilgilendirecek önemli bilgileri Afşin Güncel Haber’le paylaştı.

ORMAN ARAZİLERİ NASIL KİRALANIR ?
Bozuk orman alanlarında, hazine arazilerinde, sahipli arazilerde şahıslar veya şirketler tarafından hazırlanan orman genel müdürlüğünce uygun görülüp onaylanan projelere özel ağaçlandırma yaptırılmaktadır. Tarım ve orman Bakanlığı ülkemizde orman alanlarını çoğaltmak, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi kurarak erozyonu önlemek ve insanlarımızın daha yeşil, temiz ve güzel bir ortam içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla, Bakanlık Hazine taşınmazlarının ağaçlandırma amaçlı kiralanması teşvik edilmektedir. Özel ağaçlandırma müracaatı için saha büyüklüğünün minimum orman arazilerinde 5 dekar, hazine arazilerinde 20 dekar, tapulu arazilerde 5 dekar olması gerekmektedir. Şahıslar en fazla 500 dekar alanda, şirketlerse bir defada en fazla 3000 dekar alanda özel ağaçlandırma yapabilmektedir. Odun üretimi maksatlı Çam, Sedir, Kavak odun dışı Ceviz, Badem, Antep Fıstığı, Alıç, Defne, Mahlep gibi türlerle özel ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Orman arazinde ve tapulu arazilerde tapuyla müracaatlar e-devlet üzerinden nisan ayında Orman Genel Müdürlüğüne, hazine arazilerindeki müracaatlarda Defterdarlık ve Mal Müdürlüğüne yapılmaktadır. Saha izni orman arazilerinde bir defa  da 49 yılı, hazine arazilerinde 10 yılı geçmeyecek şekilde kiralanabilir. Proje yatırım bedelinin %25’i proje sahibine verilmektedir. Orman köyünde ikamet edenlere ise 30 dekar sahada yapılacak proje bedelinin %65’i hibe olarak verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığının özel ağaçlandırma projesiyle ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen hemşehrilerimizi ofisimize beliyoruz denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.