DOLAR 33,1040 0.09%
EURO 36,3047 0.24%
ALTIN 2.618,000,16
BITCOIN 2140451-1,60%
Kahramanmaraş
28°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Afşin Gündem
  • Ekonomi
  • Mikro ve Küçük işletmelere Hızlı Destek Programı, KOSGEB başvuruları başladı

Mikro ve Küçük işletmelere Hızlı Destek Programı, KOSGEB başvuruları başladı

ABONE OL
Ocak 13, 2022 13:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can, Covid-19 kapsamında imalat ve bunun tamamlayıcısı sektörler ile bazı hizmet ve ticaret sektörlerine yönelik ‘Mikro ve Küçük işletmelere Hızlı Destek Programı’ için KOSGEB başvurularının başladığını duyurdu.

Afşin TSO Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda açıkladığı KOSGEB Hızlı Destek Programı’nın sektörleri nitelikli gençlerle buluşturabilmek için beklenen önemli bir destek olduğunu belirtti.
Can yaptığı açıklamada, KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında son 12 ayda çalışan sayısını koruyup meslek lisesi, yüksekokul veya lisans mezunu gençleri en az 12 ay istihdam etme taahhüdünde bulunan işletmelere istihdam edilecek her yeni personel için100 bin lira destek verileceğini dile getirdi.

KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı hakkında bilgi veren Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, şu ifadelere yer verdi:

“Covid-19 salgınından etkilenen Mikro ve Küçük İşletmelere yönelik olarak 2021 yılında KOSGEB, Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı – JICA işbirliğinde “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Projesi” başlatılmıştır. Projenin amacı; imalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile Covid-19 salgını etkilerinin nispeten yoğun olduğu diğer sektörlerdeki Mikro ve Küçük İşletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.

Proje kapsamında KOSGEB tarafından hazırlanan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” ile; imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ve Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’ler ve yenilikçi genç işletmelere faizsiz ve teminatsız geri ödemeli işletme sermayesi desteği sağlanacaktır. İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki Mikro ve Küçük İşletmelere: – 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”,

– “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir. Asgari prosedürle, süratli ve güvenli bir yöntemle destek verilmesi gerektiğinden, diğer KOSGEB destek programlarından farklı olarak kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacaktır. Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veritabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvuru yapabilecektir. Bütçe imkânları ölçüsünde başvuru sırasına göre geçici onay verilecek, yeni personeli istihdam eden Mikro ve Küçük İşletmelerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir. Destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ’ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir. Taahhütleriyle ilgili yükümlülüklerini varsa verilen ek sürede de tamamlayamayan Mikro ve Küçük İşletmelerden ise; verilen destek, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile tahsil edilecektir. Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır.

Detaylı bilgi ve başvurular için https://www.kosgeb.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.