DOLAR 28,9252 0.14%
EURO 31,2377 0.04%
ALTIN 1.882,960,45
BITCOIN 12715223,00%
Kahramanmaraş

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dr. Hatice Turpçu, Lösemi Hastalığını Anlattı!

ABONE OL
Kasım 8, 2021 11:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afşin İlçe Sağlık Müdürlüğünden her yıl kasım ayının ilk haftası olan “2-8 Kasım Haftası” “Lösemili Çocuklar Haftası” dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı.

Çocuklarda gözlenen Lösemi (kan kanseri) ne dikkatleri çekmek, erken teşhisin önemini vurgulamak ve hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinliklerle organizasyonlar yapıldığını ifade eden İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Dr. Hatice Turpçu, “Çocukluk yaş grubunda en sıklıkla görülen kanser türlerinin başında “kan kanseri” olarak da ifade edilebilen “lösemi” hastalığı yer almaktadır.” dedi.

Lösemi (kan kanseri)  kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan önemli bir kanser türü olduğunu ifade eden Dr. Hatice Turpçu, “Löseminin sebebi tam olarak bilinmese de bu hastalığa olumsuz etki yapan ve hastalığın oluşmasında rol oynayabilen faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler içerisinde bazı kromozomal hastalıklar, genetik yatkınlıklar, bazı viral enfeksiyonlar, yüksek doz radyasyona ve benzen türü kimyasal maddelere maruz kalmak gibi etkenler yer almaktadır. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda gebelik sırasında sigara içen annelerin çocuklarında artmış lösemi sıklığı saptanmıştır. Lösemiler çocukluk çağındaki kanser vakalarının yaklaşık %30’unu oluşturarak sıklık sıralamasında birinci sırada yer almaktadırlar. Lösemiler, akut ve kronik olmak üzere iki ana grup üzerinden sınıflandırılırlar. Akut lösemiler, bölünme hızları yüksek ve hızlı ilerleyebilen hastalıklardır. Hızla tedaviye başlanılması gereklidir. Bunun yanında tedaviye olan yanıtları da o oranda yüksektir. Kronik lösemiler ise yavaş seyirli ve tedavi yanıtları akut olanlara göre daha yavaştır. Daha sıklıkla ileri yaş hastalığı olarak bilinirler” açıklamasında bulundu.

Hastalık belirtisi hakkında bilgi veren Dr. Hatice Turpçu, şunları söyledi; “Löseminin belirtileri ise şöyledir kansızlık(anemi), enfeksiyonlara yatkınlık ,sık sık hastalanma, ateş, çeşitli kanamalar (burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması gibi),ciltte sık sık çürükler ,kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması, iştahsızlık ,kilo kaybı ,dalakta karaciğerde büyüme ,ciltte ele gelen yumrular, halsizlik ,solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı, kemik ve eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı diyebiliriz. Belirtilerin var olması halinde bir hekim tarafından kontrol edilerek olası nedenin saptanması ve tedavinin düzenlenmesi önemlidir. Günümüzde çocukluk çağı lösemileri yüzde 80 oranında tedavi edilebilmektedir. Hastalık, ülkemizde de başarı ile tedavi edilmekte olup tedavi başarısı diğer dünya ülkelerinden farklılık göstermemektedir. Lösemi kemoterapi(ilaç tedavisi) ile tedavi edilmektedir. Gerekli olduğu durumlarda kemik iliği nakli, radyoterapi(ışın tedavisi) gibi tedaviler de kullanılmaktadır. “

Çocuklarda lösemi tedavisi devletin güvencesi altında olup ücretsiz yapılmaktadır.  Devletimiz lösemili çocuklara yapılan tüm harcamaları kurum kimliği ya da statüsü gözetilmeksizin (devlet hastanesi, üniversite hastanesi veya özel hastanelerde) karşılamakta ve geri ödemektedir. Çağdaş tedavinin gerektirdiği tüm ilaçlar ve kemik iliği nakli dahil tüm tedavi giderleri devletçe karşılanmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.