DOLAR 32,2423 0.04%
EURO 34,8961 -0.43%
ALTIN 2.425,84-0,85
BITCOIN 2173649-0,25%
Kahramanmaraş
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Denizdeki silahlar yerli namlularla sertleşecek

Denizdeki silahlar yerli namlularla sertleşecek

ABONE OL
Temmuz 14, 2022 15:48
Denizdeki silahlar yerli namlularla sertleşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Silah sistemlerinin en kritik bileşenlerinden namlu üretiminde Türk savunma endüstrisinin son periyotta yakaladığı başarılara bir yenisi ekleniyor.

Urban Savunma Genel Müdürü Fazıl Hızal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020 yılında silah sistemleri ve silah teknolojilerine yönelik çalışmalarda bulunmak üzere daha evvel yerli olarak geliştirdikleri teknolojiler ile öz kaynakları ve Türk mühendisleriyle faaliyete başladıklarını söyledi. Hızal, geçen müddette silah üretim ve NATO güvenlik müsaadelerini de aldıklarını lisana getirdi.

Bu kapsamda namlu ve silahın tamamını (tam atım silah sistemi) ürettiklerini anlatan Hızal, klasik barutlu silah sistemleri yanında yönlendirilmiş güç silahları olan elektromanyetik top ve hibrit silah sistemleri geliştirmeye devam ettiklerini lisana getirdi.

Son periyotta tasarım ve üretiminde ithalata bağımlı olan orta ve büyük kalibre namluların ömrünün ve performansının artırılmasına odaklandıklarını söz eden Hızal, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda seramik alaşım namlu üretimi üzerinde duruyoruz. 12,7’den 155 milimetre kalibreye kadar tüm orta ve büyük kalibre namluları seramik alaşım üretebiliyoruz. Bu, şu anda kullanılan konvansiyonel namlulardan çok daha ucuza, çok daha uzun ömürlü ve atış performansı yüksek bir namlu demek oluyor. Firmamızda ve çalıştığımız kurum ve şirketler ile yaptığımız testlerde 1000’li adetli atışlarda namlularda rastgele bir aşınma ya da korozyon görülmedi. Deniz Kuvvetleri ve Makine ve Kimya Sanayisi AŞ (MKE AŞ) ile testle devam ediyoruz.”

Tersaneler Genel Müdürlüğü ile stratejik iş birliği

Namlu imalatıyla ilgili birçok yeni teknolojiyi kendi ürettikleri makinalarla uyguladıklarına işaret eden Hızal, şöyle konuştu:

“Klasik namlu üretiminde bilhassa ağır ve büyük kalibre namlular dövme, ezme, soğuk çekme, talaşlı imalat üzere çalışmalarla üretilir. Bunlar ağır bir altyapıya, önemli makine parkı ile imalat müddetlerine ve maliyetlere karşılık gelir. Biz elektro erozyon teknolojisini kullanarak yiv-setleri ve refrakter gereçlerle namlunun çelik yapısını seramik alaşım haline getirerek namluyu çok daha sağlam, çok daha süratli ve ucuza yapabiliyoruz. Bunları büsbütün kendi öz kaynaklarımız ile yerli imkanlarla, Türk mühendisler ile yapıyoruz. Rastgele bir teknoloji ithalatı ve bilakis mühendislik kullanmıyoruz. Münasebetiyle yurt dışına bir bağımlılığımız yok. Mevcut bir namlunun aynısının üretimi yahut kendi tasarladığımız bir namlunun üretimi bizim için mümkün oluyor.”

Namluların tasarımı, dizaynı yurt dışı menşeli olduğu için balistik, imalat, gereç olarak makinanın kesme ağzından çeliğe kadar geçmişte ithalat bağımlılığı olduğunu lisana getiren Hızal, şu sözleri kullandı:

“MKE AŞ ve kimi yerli üreticiler bu çelikleri rahatlıkla Türkiye’de üretiyorlar. Biz de bunları işleyebilecek teknolojilere sahibiz. Bizim üzere yeni teknolojilerle namlu üreten diğer firmalar da var. Silahın en çok değişen ve en maliyetli kesimlerinden biri namlu. Namluyu performans olarak değiştirdiğinizde silahı da geliştirme talihiniz oluyor. Daha süratli mermiler, daha yüksek güçlü mühimmatlar kullanabiliyorsunuz. Bir sonraki basamakta ise bu gelişmeler geliştirmekte olduğumuz hibrit, elektromanyetik silahların platformlarda daha süratli hayata geçmesini sağlayacak. O mevzulardaki çalışmalarımız da devam ediyor ancak şu anda acil muhtaçlıklar bu tarafta olduğu için bu mevzudaki eserlerimizi sunduk.”

En az 2 kat daha uzun ömürlü namlular

Kaplama olarak algılansa da seramik alaşımla çelik yahut başka metallere refrakter gereçleri molekül yapısı olarak bağladıklarını anlatan Hızal, münasebetiyle materyalin olağan çelik haline nazaran korozyon, aşınma, ısıl dayanımı açısından çok yüksek performans gösterdiğini söyledi. Hızal, bu süreç uygun maliyetlerle yapıldığında krom ve gibisi klasik kaplamalara sahip örneklerine nazaran 2 kat daha uzun ömürlü namlular elde edilebildiğini, bunun alanda büyük avantaj sağladığını belirtti.

Fazıl Hızal, “Deniz Kuvvetlerinde 2 yılı aşkındır test edilen seramik alaşım namlularımız var. Bunların korozyon dayanımları görüldükten sonra Deniz Kuvvetleriyle çalışmalarımıza başladık. Bu sayede materyalin bakımı ucuzlayıp kolaylaşacak, operasyonel olarak ömrü artacak ve yurt dışından almak zorunda kalacağımız bir malzemeyi Türkiye’de uygun fiyatla temin etmiş olacağız.” dedi.

Barutlu sistemlerin seramik alaşım namlularının Deniz Kuvvetlerindeki testlerinin bu yıl tamamlanacağını bildiren Hızal, “2023’ten evvel yahut 2023 başında Deniz Kuvvetlerinin namlularını alanda görüyor olacağız. Bu namluları test etmek için oluşturduğumuz sistemleri da 2 ülke ile görüşüyoruz. 2023’te bu ülkelere ihracat yapmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

AA / Erlevent Gülbitti – Aktüel

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.