DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 20742293,53%
Kahramanmaraş
11°

AÇIK

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çoğulhan Mahallesi’nde Başkan Tıraş’tan basın açıklaması

ABONE OL
Kasım 22, 2021 19:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde baca gazı arıtma sistemi (FCD) ile ilgili tepki olarak AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş ve AK Parti Afşin İlçe Başkanı İsmail Safi ve Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu tarafından Çoğulhan Mahallesin de ortak bir açıklama yapıldı.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Ahmet Tıraş sözlerinde şu ifadelere yer verdi;

“Bugün burada Afşin-Elbistan termik santrallerinde ki filtreleme sorunu için toplandık. AK Partimiz ‘insanı yaşatki devlet yaşasın’ şiarını benimsemiş, yaptığı tüm hizmetlerde tüm işlerde insanı merkeze alarak hareket etmiş bir partidir. Geçmişte gündem dahi edilmeyen fakat gayri insani olan bir çok meseleyi çözümüne kavuşturmuş bir partidir AK Parti. 20 yıldan bu yana hemen her alanda olduğu gibi bilhassa çevre ile ilgili çok önemli adımlar atmış hizmetler yapmıştır. Sıfır Atık Projesinden orman seferberliğine, katı atık sıvı atık tesislerinden yenilenebilir yeşil enerji tesislerine, dere ıslahlarından su ve kanalizasyon alt yapı yenileme işlerine varıncaya kadar insanımızın hayrına olacak binlerce yatırım ve proje hayata geçirilmiştir. 2002 öncesi Kahramanmaraş ‘ta atık su arıtma tesisi hiç yokken bugün 4 adet artıma tesisi kullanıma alınmış, 2 tanesinin de yapımı biri ilçemiz olmak üzere devam etmektedir. Daha geçtiğimiz ay Devletimiz Paris İklim Anlaşmasını imzalayarak yine çevre hassasiyeti konusunda hassas olduğunu göstermiş ve bu çerçevede Çevre ve şehircilik bakanlığımızın da yapısında ve adında değişiklik yapmıştır. 2021 in ilk çeyreğinde ise Çevre Ajansını kurmuş ve yine bu hususta hassas davranmak için sadece alanı ve çalışma sahası çevre olacak olan bu kurumu hayata geçirmiştir. Malumunuz olduğu üzere santrallerle ilgili hükümetimiz bir karar almıştı. Termik Santraller başta olmak üzere filtrelemesi düzgün olmayan tesislere baca ve filtrelerini yapmaları için belirli bir süre verilmişti. Verilen bu süre sona ermiş olup Afşin Elbistan Termik Santralinin gerekli hassasiyeti gösterip ilgili yatırımları hızla tamamlamasını, Bacı gazı arıtma ve kül filtreleme sistemini tamamlayarak çevre kirliliğini acilen bitirmesini ihtar ediyoruz. Hemşehrilerimizin tozlu havayı solumasına, çevrenin kirlenmesine gönlümüz asla razı gelmez. İlgili şirket istihdam da sağlıyor olabilir ama vatandaşımızın sağlığı her şeyin önündedir. Bu hususta AK Parti teşkilatları olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. “dedi.

AK Parti Afşin İlçe Başkanı İsmail Safi, A Termik Santralinin baca gazı arıtma sistemi olmadan çalıştırılmaması gerektiğini belirterek, “Firmalar gelip geçici; esas olan halkımızdır. Biz, vatandaşımızın yanında yer alacağız.” dedi.

Safi, “Bu mücadelelerde biz teşkilatlar olarak her zaman halkımızın yanında yer aldık. Eleştirenler olabilir ama bizim gayemiz her zaman insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığı ile hareket eder. Biz, vatandaşımızın yanında yer alacağız. Hiçbir zaman da firmanın yanında yer almayacağız. Firmalar gelip geçici; esas olan halkımızdır. Bu çevre kirliliği ve kül ile ilgili hükümetimiz 6 ay durdurulması kararını aldı. Ancak burada 5 bine yakın kişi istihdam ediliyor. Onların da baskısı ile biz burada tekrar devamına karar verilmişti. Ancak firma ile görüştüğümüzde kısa süre içerisinde buradaki filtre sisteminin biteceğini söylüyorlar. Esas amacımız da firmayı sıkıştırmak; firmanın bir an önce filtre sistemini faaliyete geçirmesini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Programa, AK Parti Afşin Kadın Kolları Başkanı Güleser Keleş Ermurat, AK Parti Elbistan Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yıldız, AK Parti Afşin Gençlik Kolları Başkanı Aytekin Özgül, AK Parti Elbistan Gençlik Kolları Başkanı Özgür Küsmen , AK Parti Afşin Elbistan Teşkilatı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program sonrası Afşin İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özgür Gümüşay’a ziyarette bulundular.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.