DOLAR 32,2383 0.17%
EURO 35,0462 0.13%
ALTIN 2.432,810,15
BITCOIN 2179529-1,86%
Kahramanmaraş
°

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Afşin’de, Sağlık Hizmeti Profesyonelce Sahaya Yayıldı!

Afşin’de, Sağlık Hizmeti Profesyonelce Sahaya Yayıldı!

ABONE OL
Şubat 14, 2023 22:08
Afşin’de, Sağlık Hizmeti Profesyonelce Sahaya Yayıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sağlık Bakanlığına Bağlı Ekipler, Türk Kızılayı ve gönüllü Doktorlarlar depremzedelerin yaralarını sarmak için Afşin’de bir araya geldi.
Afşin’de pazar yerinde kurulan Sahra Hastahanesinde, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. İbrahim Ersoy, Prof. Dr. Alper Cihanlı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doç. Dr. Adnan Bilge ve 54 kişilik sağlık ekibi, doktor, hemşire ve teknik personel görev yapıyor.
Aslen Afşin’li olan Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. İbrahim Ersoy, memleketinde gönüllü olarak görev yaptığını belirterek sözlerinde şu ifadelere yer verdi;
“Bu zor günlerde hemşehrilerime yardım etmek için Ankara’dan geldim. Depremin  ikinci gününden itibaren Afşinli olup İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Prof.  Dr. Alper Cihanlı Hocamla birlikte gönüllü olarak çalışıyoruz. Burada oluşabilecek yardım ve destek için kendimize göre yapıp fiili olarak işlemlere başladık. Hem Belediye Başkanımız, hem Kaymakamımız, hem Çorum Valimiz, Koordinatör Valimiz bizlere de yardımcı oldular yerimizi seçtik. Bir Sahra Hastanesi kurulumuna başladık. Bu dönemde biz kendimizi sivil olarak bu işlere adarken devlet yetkilileriyle de çok iyi bir koordine sağladık. Yani sivil örgütlenmeler devlet de iyi ilişkiler kurulduğunda devlet onlara çok iyi yardım ettiğini burada gördük. Yani bir vida ihtiyacımız oluyor, Belediye Başkanımız karşılıyor. Bir başka ihtiyacımız oluyor, Kaymakamımız karşılıyor. Bir başka ihtiyacımız oluyor,  AFAD’a telefon açıyoruz.
Böylece burada hastaneler oluşturmaya başladık; 2 tane 150 m2, bir tane de 400 m2’lik bir alan, çadırlı alan, kapalı alan tesis ettik. Bunlar da hem ilaç deposu, hem personele yönelik birtakım şeyler hem de Poliklinik hizmetlerine başladık. Üç günden beri de poliklinik hizmetleri veriyoruz. Sadece sivil, kamu değil üniversitelerimizde hemen işine içine girdiler. İzmir Bakırçay Üniversitesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesinden gelen yaklaşık elli kişilik ekip hem Afşin Devlet Hastanesinde hem de sahra hastanemizde, sahra polikliniklerimizde hemen görev almaya başladılar. 3-4 günden beri günlük 150 hasta bakıyoruz. Onun dışında  çadırlı alanlara Afşin Gençlik Merkezine, Afşin Anadolu Lisesi’nin olduğu yerlerde küçük revirler oluşturup oralara da buradan sahra hastanemizden hekimler gönderiyoruz. Afşin Devlet Hastanesi, sahra hastanesi ve çadırlarda da sağlık ekiplerimiz sürekli sağlık hizmeti veriyorlar. Sadece sağlık hizmeti değil, çocuklara tadelle, çorap, bebek bezi ve kadınların özel gereksinim ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Yani sadece tıbbi hizmetler değil, aynı zamanda sosyal hizmetleri de Kızılay’ımızın da beraber eşliğinde bu işlemleri yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doç. Dr. Adnan Bilge ise şu ifadelere yer verdi;
“Afşin’e 54 kişilik sağlık ekibi, doktor, hemşire ve teknik personeli ile geldik. Amacımız burada Sahra Hastanesi, Sahra Polikliniği ve Sahra’nın çadırlara yöneleceği revirler oluşturmaktı. Bunları büyük çaplı olarak oluşturduk. Hastanede bir ekibimiz hastaneyi ayağa kaldırmak için çalıştı. Hastanede özellikle acil servis, ameliyathane, yoğun bakım ve kadın doğum doğumhane servislerini açtık. Onlar işler pozisyonda. Bundan sonraki gelecek ekiplerimiz burada ikinci olarak devam edecekler. Sahra bölümünde yaklaşık dört beş poliklinik şeklinde devam edeceğiz hastanemize desteğimiz devam edecek. Çadır kentlere kurduğumuz revirlerde de desteğimiz devam edeceğiz. Herkese geçmiş olsun diliyorum.”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.