DOLAR 32,2841 0.05%
EURO 34,9881 -0.14%
ALTIN 2.445,54-0,04
BITCOIN 2202447-1,11%
Kahramanmaraş
19°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Afşin Gündem
  • Genel
  • Afşin’de “Mesleki Eğitimin Tanıtım Çalışmaları” projesinin imza töreni gerçekleştirildi

Afşin’de “Mesleki Eğitimin Tanıtım Çalışmaları” projesinin imza töreni gerçekleştirildi

ABONE OL
Mart 19, 2022 14:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve  Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı işbirliğiyle hazırlanan “Yeteneğini Bil, Mesleğini Tesadüfe Bırakma ” sloganıyla  “Afşin’de Mesleki Eğitimin Tanıtım Çalışmaları ” projesinin imza töreni gerçekleştirildi.
Afşin Ticaret Odasında gerçekleşen imza törenine, Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ali Gedik, Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba, ,Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Gümüş, Afşin Mesleki  Eğitim Merkezi Müdürü Rıfat Köş ve müdürler katıldı.

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can sözlerinde şu ifadelere yer verdi;

“Bugün burada gerçekten anlamlı bir buluşma ve anlamlı bir imza töreni olacak. Bizim Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak yegane amaçlarımızdan bir tanesi de ülke ekonomisine katkı anlamında mesleki eğitime, meslek liselerine ve ara eleman noktasında Türkiye’ye bir değer katma çalışması var idi. Geçtiğimiz günler de de TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı. Türkiye genelinde tüm illerimizde meslek liseleriyle ilgili bir çalışma sözümüz vardı ve her ile bir tan okul yaptırdık. Odalar ve Borsalar Birliğimizin Afşin’de de inşaallah bu sene içerisinde bir okulumuzun temeli atılacak. Ben bu protokol imza törenine katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba sözlerinde şu ifadelere yer verdi;

“Mesleki eğitimi güçlendirmek ve öğrencilerimizi Mesleki Eğitime yönlendirmek bu çalışmaları kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası ve  Esnaf ve Sanatkarlar Odası arasında imzalayacağımız protokol imza töreni için bugün buradayız. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitimi her yerde ve  her alanda olması gereken bir olgu olarak görüyoruz. Bugün ülkeleri incelediğimizde Dünya siyasetine yön veren ülkelerin sadece hizmet sektöründe değil özellikle ticaret, sanayi ve bilim noktalarında çok ileri çıkmış ülkeler olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak faklı bir anlayış geliştirdik hep çocuklarımızı akademik olarak ileriye gitmesi mesleki eğitimi biraz ihmal ettik. Zararın neresinden dönersek kar diyoruz. Bu sebeple bizler de yetenekli öğrencilerimizi keşfetmek ve Mesleki eğitime yönlendirmek amacıyla böyle bir protokole imza atıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Gümüş ise sözlerinde şu ifadeleri kullandı;

“Eğitim bireyin yaşantısı yoluyla bilinçli olarak istenen değişimleri oluşturması sürecidir. Bir başka tanımda ise eğitim kişinin ilgi ve merakı başta olmak üzere yeteneklerini uyandırmak geliştirmek ve bir davranış değişikliğine kanalize etmektir. Sonuç olarak eğitim bir toplumda o toplumu oluşturan bireylerin toplu yaşama katılarak kişiliklerini geliştirmelerine için onlara sunulan bir araçlar ve yöntemler toplamıdır. Bir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişiminde eğitim sisteminin önemli bir yeri söz konusudur. Özellikle de mesleki eğitim rekabet gücü açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Bunun içinde çocuk ve gençlerin yetenekleri doğrultusunda mesleklere yönlendirilmesi gerekmektedir. Mesleki eğitim aslında okul öncesi dönemden lisansüstü eğitim aşamasının sonuna kadar süren hatta yaygın eğitim programlarıyla da bireyin bütün yaşamı boyunca devam eden bir süreçtir. Bizler de bu kapsamda ilçemizdeki öğrencilerimizin mesleki eğitime nasıl kazandırabiliriz kendi kabiliyetlerine nasıl ortaya çıkarabiliriz çıkan bu kabiliyetlerini doğru bir şekilde nasıl yönlendirebiliriz düşüncesiyle böyle bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Afşin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı olarak projeye desteklerinden dolayı Milli Eğitim müdürümüze ev sahipliğinden dolayı Ticaret Odası başkanımıza çok teşekkür eder hepinize saygılar sunarım” ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığının Ocak 2022 itibariyle başlattığı “Mesleki Eğitim Programının” sunumu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Rıfat KÖŞ tarafından işletme sahiplerine yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.