DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22009353,83%
Kahramanmaraş
29°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Afşin İlçe Tarım, Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Kapsamında İlaç Dağıtımı Yaptı
  • Afşin Gündem
  • Afşin
  • Afşin İlçe Tarım, Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Kapsamında İlaç Dağıtımı Yaptı

Afşin İlçe Tarım, Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Kapsamında İlaç Dağıtımı Yaptı

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi ile ilgili önemli açıklamalar da bulunarak ilaç dağıtımı gerçekleştirdi.

ABONE OL
Ağustos 14, 2022 17:06
Afşin İlçe Tarım, Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Kapsamında İlaç Dağıtımı Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi ile ilgili önemli açıklamalar da bulunarak ilaç dağıtımı gerçekleştirdi.

Açıklamalarda şu ifadelere yer verildi;

Ülkemizde, meyve yetiştiriciliği potansiyeli ve ihracatı bakımından dünyada önemli bir yere sahiptir. Gıda güvenliği ve arzını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biriside hastalık ve zararlılardan kaynaklanan kayıplardır. Meyve sinekleri, iyi bir mücadele yapılmadığı zaman ürün ve kalite kayıpları ile önemli ölçüde ekonomik kayıplara neden olabilmektedir. Son yıllarda değişen iklim koşulları sebebiyle zararlı organizmaların beslenme, çoğalma gibi yaşamsal faaliyetlerini kolayca sürdürebildiği, daha kısa sürede bitki ve bitkisel ürünlerde zararlı hale gelebildiği görülmektedir. Bunlardan Akdeniz meyvesineği (AMS), polifag bir zararlı olup dış karantinaya tabi ve ihracatta toleransı sıfırdır. Turunçgillerin en önemli zararlısı olan AMS mücadelesi ülkemiz ekonomisi açısından önem arz etmektedir. Kayısı, şeftali, nektarin, yenidünya, ayva, armut, elma, incir, trabzon hurması ve nar konukçuları arasında olup geniş konukçu ağı zararlının yaşam döngüsünü kolaylaştırarak mücadelesini zorlaştırmaktadır. AMS konukçusu olan meyve türlerinde önleyici kültürel tedbirlerin alınması, biyoteknik mücadele ve kimyasal mücadelenin birlikte değerlendirilmesi ile Entegre Zararlı Yönetimi prensipleri doğrultusunda eşzamanlı ve toplu mücadele yapılması başarıyı artıracaktır. Konukçuların üretim alanı bahçelerde, nakil araçlarında, işleme ve paketleme tesislerinde, hal, pazar vb satış noktalarında, hayvan pisliği yığınları, çöp ve çevrede atıkların toplandığı yaşamını idame ettirdiği her yerde mücadele yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda; Akdeniz meyve sineği mücadelesi için tüm paydaşlar tarafından sorumluluk alınması ile kendi çalışma alanlarında gerekli tedbirlerin alınması ve mücadeleye katkı sağlanması önem arz etmektedir.

 

İlçemizde ilk olarak 2015 yılında tespit edilen ve her yıl Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı çerçevesinde feromon tuzaklarla takibi yapılan zararlı bu yıl ilçemizde Ağustos ayı başında feromon tuzaklarla yakalandı. İlçe Müdürlüğümüz tarafından elma armut şeftali üreticilerimize mücadeleye başlanması için bilgilendirmeler yapılmıştır. Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesinde başarı için toplu mücadele yapılması gerekmektedir. Bu nedenle çiftçilerimize aynı dönemde mücadeleye başlamaları için bildirim yapılmıştır.

 

 

 

İl Müdürlüğümüzce 2022 yılında uygulanmak üzere hazırlanan ve Bakanlığımızca da onaylanmış olan “Akdeniz Meyve Sineği (Ceratitis capitata) ve Zeytin Sineği (Batrocera oleae) Mücadelesinde Zehirli Yem Kısmi Dal İlaçlaması Tekniğinin Yaygınlaştırılması Projesi”  kapsamında İl Müdürlüğümüzce alımı yapılan ZİRAY  (Hidrolize Protein)  İlçe Müdürlüğümüze tahsis edilmiştir.  ZİRAY  (Hidrolize Protein)’ın çiftçilere %100 hibeli olarak dağıtımı yapılmıştır.

 

Dağıtım sırasında zehirli yem kısmi dal ilaçlaması tekniğinin uygulanması ile

 

İlgili gerekli teknik bilgiler İlçe Müdürlüğümüz Teknik personelleri tarafından uygulamalı olarak çiftçilere verilmiştir. Uygulama sonrası çiftçilerimize Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi bilgi notu dağıtılmıştır.

 

Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi

 

Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi talimatına göre; üreticiler, Tarım İlçe Müdürlüğünden mücadeleye başlama tarihi ilan edilerek çiftçilerimiz bilgilendiriliyor. Tüm çiftçilerimizin bu ilanı bekleyerek harekete geçmeleri gerekiyor. Akdeniz meyve sineği ilaçlamalarında zehirli yem kısmi dal yöntemi uygulanıyor. İlaçlar, ağaçların güneydoğusunda 1-1.5 metrekarelik alana uygulanıyor. Yaprakların iyice ıslanması gerekiyor. Bir sıra ilaçlanıp bir sıra atlanarak tüm bahçede kimyasal mücadele gerçekleştiriliyor. İkinci ilaçlamada ise ilk ilaçlamada atlanan sıra kimyasal ilaçla ıslatılıyor. İki ilaçlama arasında ortalama 7-10 gün süre geçmesi gerekiyor. İlaçlamalar hasat zamanı gelmeden 10 gün kadar önce bitiriliyor. 10 litre su 200ml ZİRAY ve uygun Bitki Koruma Ürünü (50ml Exirel 100 S) ile hazırlanan karışımı ağaç başına ortalama 150 ml uygulamak yeterli oluyor.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.