DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21963163,31%
Kahramanmaraş
29°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

DEPREMZEDE AFŞİN ‘JET HIZINDA’ ŞEHİR PLANLAMASINI HAYATA GEÇİRİYOR
  • Afşin Gündem
  • Afşin
  • DEPREMZEDE AFŞİN ‘JET HIZINDA’ ŞEHİR PLANLAMASINI HAYATA GEÇİRİYOR

DEPREMZEDE AFŞİN ‘JET HIZINDA’ ŞEHİR PLANLAMASINI HAYATA GEÇİRİYOR

ABONE OL
Haziran 6, 2023 11:28
DEPREMZEDE AFŞİN ‘JET HIZINDA’ ŞEHİR PLANLAMASINI HAYATA GEÇİRİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asrın felaketinin yaşandığı illerin başında gelen Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde “jet hızında” hazırlanan şehir planlaması hayata geçiriliyor.

Afşin Belediyesi’nin 50 yıllık şehir planlamasını deprem öncesinde tamamlaması asrın felaketinden etkilenen bölgede en hızlı şekilde normalleşme adımlarının atılmasını sağladı… 84 bin nüfusu ile Kahramanmaraş’ın en büyük ilçelerinden olan Afşin’de kurulan 10 bin dönümlük yeni yaşam alanında 150 bin nüfus rahatlıkla barınabilecek.


Deprem öncesi 2018 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin uzmanları tarafından bir yıl süren incelemeler neticesinde jet hızında kurulan yeni şehrin sağlam kayalık zemini kadar temiz havası ile de kaliteli bir yaşam alanı olduğu tescil edilmişti.

Afşin, Kahramanmaraş’ın en önemli ilçelerinden biri olup, asrın felaketinden etkilenen ilçeler arasında yer aldı. Depremde yaşanan kayıpların ardından Afşin Belediyesi, ilçenin geleceğini de göz önünde bulundurarak önleyici bir adım atmış ve depreme dayanıklı bir kentsel dönüşüm planı olan “Yeni Şehir Planını” hazır hale getirmişti… Depremden etkilenen 11 il yeni konut inşaası için çalışmalar yaparken Afşin Belediyesi önceden yaptığı imar planlarını hızlıca hayata geçirerek Afşin’i normalleşmede bir adım öne taşıdı.


BAŞKAN GÜVEN, 50 YILLIK ŞEHİR PLANI HIZLICA HAYATA GEÇİYOR…

Afşin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Fatih Güven; “Asrın felaketi 11 il ve ilçelerinde yaşandı. Geleceğe yönelik planlar yaptığımız için en hızlı şekilde şehir yerleşim yerinde hazırlayıp kalıcı konutlara yer tahsis eden ve en hızlı şekilde de normalleşen şehir inşallah biz olacağız. Aslında biz Afşin’in gelecek yıl 50 yılını planlamıştık. Hava sirkülasyonunun olduğu, termik santralin zararlı etkilerinin rastlanmadığı, sağlam zemini olan bu alanı; Ortadoğu Teknik Üniversitesine tespit ettirip imar çalışmalarına başlamıştık. 2021 yılında uygulamayı bitirdik. Deprem sonrası yeni yerleşim yeri aramadık, zaten hazırdı. Önceden plan yapmanın lüksünü yaşadık. TOKİ konutlara hızla başladı. İki ay sonra kalıcı konutlarımızı teslim etmeye başlayacağız. Cumhurbaşkanımıza buradan çok teşekkür ediyoruz ve şükranlarımızı sunuyoruz. Organize Sanayi Bölgemizin de kararnamesi çıktı. Bu adımla birlikte üç yıl içerisinde yüz elli bin nüfus projeksiyonuna ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bu kadar nüfusu nereye koyacaksınız derseniz, yeni gelişme alanımız 150.000 insanı barındırıyor. Eski Afşin’imizde 120.000 insan barındırma alanımız vardı zaten bizim planlanmış alanlarımız, her şeyimiz hazır. Bu anlamda da bunun avantajını şehrimize getireceğimize inanıyorum.

SAĞLAM ZEMİNDE GÜVENLİ ALT YAPI VE MODERN KENT AFŞİN…
Afşin Belediyesi’nin “Yeni Şehir Planı”, sağlam zemin yapısı, yapısal iyileştirmeler, güvenli altyapı sistemleri ve modern kentsel tasarım ilkeleri üzerine odaklanıyor. Bu plan sayesinde, ilçenin gelecekteki risklere karşı dirençli bir yapıya sahip olması ve can kayıplarının önüne geçmek hedeflenmekte. Deprem sonrası yeniden inşasına başlanan Afşin şehri, Afşin Belediyesi’nin öngörülü ve önceden hazırlıklı olmasının bir sonucu olarak daha güvenli bir zeminde şekillendirilmekte. “Yeni Şehir Planı”, modern mimari anlayışı ve yapısal güçlendirmelerle birleştirilerek, ilçenin sakinleri için güvenli ve yaşanabilir bir ortam sağlamayı hedefliyor.

PROJE MÜDÜRÜ; AFŞİN HALKINI GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR…

Harita Mühendisi Durdu Mehmet Güneş, “Afşin Belediyemiz imar planları yaptığı bölgede aynı zamanda imar uygulamalarımızı da yapmıştır. İmar planlarımızın yapılmış olması yeterli değildi. TOKİ’nin bu kadar hızlı ve güzel bir şekilde başlamasının en büyük nedenlerinden biri on sekizinci madde imar uygulamasının yapılmasıydı… Depremin hemen ardından TOKİ’ye hemen yer tahsis edildi. Birinci, ikinci, dördüncü etapların ihalesi yapıldı. Şu an beşinci etap hazırlığı var. Bölgede çok hızlı bir şekilde TOKİ’lerin bu kadar fazla sayıda altı bin konut şeklinde yapılmasının sebebi Afşin Belediyemizin elli yıllık öngördüğü planı hızlı bir şekilde yürürlüğe sokmasıydı ve bunun uygulaması yapmasıydı” diye konuştu.

Proje müdürü Savaş Gülşen ise yaptığı açıklamada, “Depremden önce şehir planlarının hazırlanmış olmasından dolayı çok daha hızlı bir şekilde imalatlara başlayabildiğimiz Afşin’de normalleşme hızlıca sürüyor. Yedi yirmi dört bütün ekiplerimizle imalatlarımıza gece gündüz devam ediyoruz. İnşallah çalışmalarımızı hızlıca tamamladıktan sonra Afşin halkı da konteynır ve çadır kentlerden kalıcı konutlarına yerleşip Burada hayatı normal bir şekilde yaşamaya devam edecekler. Elli yıllık planı hazır olan Afşin’in bu tarafa doğru genişlemesinin hızlanmış olduğundan çok daha güzel günler onları bekliyor olacak inşallah” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.